Ako zvládnuť deň D: Tipy na úspešné zvládnutie veľkej skúšky
Deň veľkej skúšky sa blíži a s ním prichádza aj obrovský stres. Pripravili ste sa čo najlepšie, ale teraz ide o to, aby ste zvládli samotný deň D. Ako sa naň pripraviť tak, aby ste ho zvládli čo najlepšie? V tomto článku si predstavíme nejaké tipy na úspešné zvládnutie veľkej skúšky, akou je napíklad aj tá maturitná.
Príprava začína deň vopred
Aby nás v samostný deň D nič neprekvapilo, treba sa pripraviť v predstihu a tak, aby sme boli v tej najlepšej možnej forme, schopní podať svoj najlepší výkon.
1. Dostatok spánku
Predpokladám, že už ste zažili ako váš mozog funguje po prebdenej noci. Hoci možno chcete dobehnúť zameškané na poslednú chvíľu, neurobte túto chybu. Pár hodín učenia už zázrak nespôsobí, za to odpočinutá hlava a telo vám pomôžu sústrediť sa a podať dobrý výkon.
2. Príprava dokumentov
Deň pred skúškou si pripravte všetky potrebné dokumenty a materiály, ktoré si máte na skúšku priniesť so sebou. Vyhnete sa tak zbytočnej panike ráno pred odchodom. (Nerobte to ale o 11 večer. Ak zistíte, že vám niečo chýba, ťažko to vyriešite a ešte vás starosti pripravia o spánok.)
3. Oblečenie
Prichystajte si oblečenie na ráno, prípadne si ho aj vyskúšajte. Podobne ako s dokladmi, chcete sa vyhnúť všetkým nepríjemným prekvapeniam ráno pred skúškou.

Ráno v deň skúšky
1. Ľahké raňajky
Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa, najmä v deň skúšky. Nevynechajte ich, ale ani to neprežeňte, aby ste sa vyhli nevoľnosti počas skúšky. Dajte si svoje obľúbené ľahko stráviteľné jedlo. Zoberte si nejaké jedlo a pitie aj so sebou pre prípad, že by ste cez prestávku alebo po skúške boli hladní.
2. Buďte v predstihu
Naplánujte si odchod z domu a cestu na skúšku tak, aby ste mali nejakú rezervu a v ideálnom prípade prišli na miesto 15-30 minút vopred. Týmto sa vyhnete zbytočnému stresu z meškania a budete mať čas zorientovať sa na mieste, napríklad v prípade prijímacích skúšok v budove, kde ste po prvýkrát.
3. Prvá pomoc v strese
Ak ste naozaj nervózni, vyskúšajte nejaké relaxačné techniky, ako napríklad dychové cvičenia. Dúfam, že už sami seba poznáte dosť dobre na to, aby ste vedeli, ako veľkí trémisti ste a čo na vás platí. Možno máte pocit, že ste v pohode, ale nedajte sa zaskočiť stresom na poslednú chvíľu. Majte premyslené, čo v takej situácií urobíte.

Počas skúšky
1. Pozorne počúvajte a čítajte pokyny
Jednou z veľmi častých chýb, ktorých sa študenti dopúšťajú, je že nevenujú dostatočnú pozornosť pokynom a zadaniam. Uistite sa, že všetkému rozumiete a ak nie, pýtajte sa, kým môžete. Vyhnete sa tak zbytočným chybám a stratám bodov.
2. Časový manažment
Pred skúškou by ste mali detailne poznať formát a štruktúru skúšky ako aj čas, ktorý na vypracovanie budete mať. Ideálne by ste už mali byť rozhodnutí, akú stratégiu pri vypracovávaní testu zvolíte. Ktorými úlohami začnete a ktoré si naopak necháte celkom na záver?
3. Udržujte si pokoj
Časový tlak môže spôsobiť stres, ktorý negatívne ovplyvní váš výkon. Ak sa stretnete s niečím, čo neviete, nepanikárte. Preskočte úlohu/otázku a vráťte sa k nej neskôr. Sústreďte sa na otázky, ktoré viete, a nakoniec sa vráťte k tým náročnejším.
Zaslúžená odmena
Je po skúške a vy ste šťastní, alebo z nej možno máte zmiešané dojmy alebo zlý pocit. Nech už je to ako chce, máte za sebou veľké mentálne i emočné vypätie. Odpočiňte si, choďte sa prejsť, porozprávajte sa s priateľmi a oslávte nejako, že ste tento dôležitý deň zvládli. A keď emócie opadnú, na chvíľočku sa zamyslite, ako ste to zvládli, či ste niečo mohli urobiť inak a lepšie. Čaká vás ešte mnoho takých dní D, tak nech ste na ne ešte lepšie pripravení.