4 pravidlá atómových návykov v učení sa jazykov
Učenie sa jazykov, tak ako každé učenie sa niečoho nového, prináša výsledky až po dlhšom čase, pozostáva z malých pokrokov, a preto vyžaduje dlhodobú a pravidelnú aktivitu. Aby sme vytrvali a vytúžených výsledkov sa dočkali, potrebujeme si vypestovať a udržať návyky, ktoré nás privedú do cieľa.
Atómové návyky
Kniha Atómové návyky od Jamesa Cleara veľmi zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje, ako správne návyky budovať a ako sa zlých návykov zbavovať. Pomohla nespočetnému počtu ľudí v mnohých oblastiach života.
James Clear sformuloval 4 základné pravidlá pre budovanie nových pozitívnych návykov:
- Návyk musí byť očividný
- Návyk musí byť atraktívny
- Návyk musí byť ľahký
- Návyk musí byť uspokojivý
Pozrime sa na to, ako ich uplatniť pri učení sa jazykov.

4 pravidlá atómových návykov v učení sa jazykov
1. Urobte to očividným
Prostredie, v ktorom sa pohybujete by vám malo pripomínať návyk, ktorý chcete budovať.
- Vytvorte si vo svojom rozvrhu miesto pre učenie sa a nastavte si v telefóne alebo počítači pripomienky.
- Ak chcete čítať anglické knihy, nachystajte si ich na nočný stolík, alebo si ich dajte do tašky, ak si čítate po ceste do školy či práce.
- Vopred si stiahnite epizódu podcastu, ktorú si vypočujete ráno počas cestovania.
- Napíšte si slovíčka, ktoré si chcete zapamätať na veľký papier a nalepte ho napríklad v kúpeľni ku zrkadlu. Pri umývaní zubov si ich môžete opakovať.
2. Zatraktívnite si to
Ak vás to bude baviť, budete oveľa motivovanejší v učení sa pokračovať.
- Venujte sa tomu, čo vás baví. Ak chcete viac čítať v angličtine, zabudnite na povinné čítanie a čítajte o témach, ktoré vás skutočne zaujímajú.
- Hrajte hry. Existuje nespočetné množstvo aplikácií, v ktorých si môžete jazyk precvičovať, a ktoré sú zábavné, či majú dokonca prvky súťaživosti. Vyskúšajte a vyberte si, čo vás bude najviac baviť a čomu sa vydržíte venovať pravidelne.
- Nezabudnite sa odmeniť. Stačí úplná drobnosť. Motivujúce je aj vedieť o odmene už vopred. Napríklad si povedať: Keď urobím tento cvičný test, … (doplňte si čo chcete).

3. Uľahčite si to
Čím ľahšie pre vás učenie sa bude, tým pravdepodobnejšie sa doňho pustíte.
- Vyhraďte si na učenie len pár minút. Niekedy môže byť ťažké nájsť čas na hodinu dlhé sústredené učenie sa. Ak sa pre začiatok uspokojíte s pár minútami, vypestujete si každodenný návyk a neskôr môžete pridať viac času.
- Nachystajte si vopred všetko potrebné. Keď sa budete chcieť učiť, nebudete musieť nič hľadať a zdržiavať sa.
- Rozdeľte si učivo na malé časti. Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa ním “prehryziete” po malých sústach a nebudete učenie odkladať.
4. Nájdite v tom uspokojenie
Pocit spokojnosti či radosť spôsobia, že sa budete na ďalšie učenie sa tešiť.
- Sledujte svoj pokrok. Učenie sa jazyka je dlhodobá záležitosť a niekedy môžete mať pocit, že cieľ je v nedohľadne. Vtedy vám pomôže uvedomiť si, aký kus cesty ste už prešli. Môžete použiť habit tracker v nejakej aplikácii, ale celkom postačí poznačiť si v kalendári každý deň, kedy ste sa jazyku venovali.
- Pravidelne oslavujte svoje úspechy, obzvlášť ak máte tendenciu byť k sebe veľmi kritický. Niekedy sa orientujeme len na chyby a nedostatky a nevšímame si pokroky a úspechy. Oceňte sa za ne.
- Venujte pravidelne čas sebareflexii (alebo si píšte denník), aby ste mali možnosť uvedomiť si, čo sa vám darí, kde robíte pokroky a čo možno do budúcna zmeniť. V tomto vám samozrejme môže byť nápomocný lektor či kouč. Práve preto môže byť učenie sa jazykov v kurzoch efektívnejšie. Spoločenský rozmer učenia sa je tiež dôležitý.
Zhrnutie
Či sa chystáte na skúšku alebo sa len snažíte udržať si jazykovú úroveň každodenným kontaktom s jazykom, pravidelné návyky sú tým, čo rozhoduje o úspechu či neúspechu. Nech sú vaše ciele akékoľvek, pomôže vám na ceste k nim systematickosť a disciplína. Držím vám palce pri budovaní tých správnych návykov. A ak by ste sa chceli o svojich návykov a možnostiach ich budovania poradiť, využite možnosť krátkej konzultácie.